wtorek, 18 grudnia 2012

Bułeczki

Bułeczki z anchois

(16 bułeczek)








Składniki:
250 g mąki pszennej
2 łyżeczki soli morskiej
5 g suszonych drożdży
szczypta cukru
150 ml wody
oliwa z oliwek
anchois

Przygotowanie:
     Do miski wsypujemy mąkę, sól, robimy w środku wgłębienie palcami i tam wlewamy 2 łyżki oliwy z oliwek. Do 1/3 wody wrzucamy drożdże i odrobinę cukru, wszystko mieszamy  i odstawiamy na 10 min. Do miski z mąką dodajemy drożdże, pozostałą wodę (ilość wody jest zależna od konsystencji ciasta) i wszystko ze sobą łączymy, tak aby powstało sprężyste ciasto. Ciasto wyjmujemy na stolnicę obsypaną mąką i wyrabiamy przez ok. 10 min. Następnie przekładamy je do miski wysmarowanej odrobiną oliwy z oliwek, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 h. 
     Gotowe ciasto wyrabiamy jeszcze przez 5 min w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza i dzielimy je na 16 małych kulek. Każdą z kulek rozpłaszczamy dłońmi, w środku umieszczamy anchois i zamykamy nadzienie w środku kulki. 
     Na posmarowaną odrobiną oliwy blachę układamy bułeczki łączeniem do dołu i wstawiamy do piekarnika na 18 min (200o C).
     Bułeczki są gotowe gdy są lekko zarumienione. 



poniedziałek, 17 grudnia 2012

Tatar z łososia

Tatar z łososia
(liczba porcji 2)


Składniki:
250 g łososia
1 duży ogórek konserwowy
pół cebuli lub marynowane cebulki
pieczarki lub grzyby marynowane
cytryna
sól
pieprz ziołowy
oliwa z oliwek
pieczywo

Przygotowanie:

    Łososia kroimy w bardzo drobne kawałki lub przepuszczamy przez maszynę do mielenia o drobnych oczkach. Skrapiamy go odrobiną soku z cytryny, przyprawiamy pieprzem ziołowym, solą i odrobiną oliwy z oliwek. Mieszamy i odkładamy w chłodne miejsce.
     Ogórka, cebulę i pieczarki kroimy w bardzo drobną kosteczkę . Z przygotowanego wcześniej łososia formujemy kulkę. Wykładamy wszystkie składniki na talerz, naokoło tatara układamy dodatki. Podajemy z grillowanym pieczywem.

   

czwartek, 13 grudnia 2012

Pizza !



Pizza al'a Pshemoo
(przepis na 2 pizze)





Składniki na ciasto:
0,5 kg (2,7 szklanki) mąki tortowej pszennej 
 1,5 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy z oliwek
270 ml ciepłej wody 
10 g drożdży suszonych lub 30 g drożdży świeżych 
1 łyżeczka cukru

Składniki na sos pomidorowy:
400 g pomidorów w puszce
2 ząbki czosnku
pół cebuli
suszona bazylia 
pieprz
sól
1 łyżeczka słodkiej papryki czerwonej
1 łyżeczka papryki ostrej

Składniki na pizze:
200 g sera żółtego
100 g mozzarelli (ser tarkowany)
oregano
składniki na pizze (wedle uznania)  
odrobina mąki krupczatki do wyrobienia gotowego ciasta

Ciasto:
     Do szklanki wsypujemy suszone drożdże zalewamy odrobiną ciepłej wody, dodajemy łyżeczkę cukru i mieszamy. Odstawiamy na ok. 10-15 min aż powstanie lekka pianka na powierzchni. 
    Do miski wsypujemy mąkę, sól, oliwę z oliwek oraz wlewamy nasze drożdże, wszystko mieszamy dolewając pozostałość wody do uzyskania jednolitej masy. Ciasto przekładamy na blat, jeżeli to konieczne posypujemy odrobiną mąki. Ciasto zagniatamy dłońmi przez 10 min w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza. Masę formujemy w kulkę o odpowiedniej konsystencji, przekładamy do plastikowej miski  i zakrywając ręcznikiem kuchennym odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 2 h. Po tym czasie ciasto wyjmujemy i ponownie ugniatamy w celu pozbycia się pozostałej ilości pęcherzyków powietrza, wkładamy je ponownie na 30 min do miski przykrytej ręcznikiem kuchennym.  Gotowe ciasto dzielimy na 2 części, trzymamy pod przykryciem lub zafoliowane w lodówce.
   
Sos:
     W rondelku rozgrzewamy oliwę na którą wrzucamy posiekane w kostkę cebulę i czosnek. Gdy te się troche zarumienią dodajemy puszkę pomidorów wraz z całą zawartością. Gotujemy na małym ogniu rozdrabianiąc pomidory na mniejsze kawałki drewnianą łyżką. Po upływie 10 min wsypujemy łyżkę suszonej bazylii i całość blenderujemy. Całość gotujemy od czasu do czasu mieszając aż do uzyskania gęstej konsystencji,doprawiamy solą, pieprzem i odrobiną cukru. Całość mieszamy i zdejmujemy z ognia.
     
Przygotowanie pizzy:
     Ser żółty tarkujemy na tarce o grubych oczkach. Na blat sypiemy odrobinę mąki krupczatki. Jedną z części ciasta rozwałkowujemy na dość cienki placek. Na formę nakładamy BARDZO małą ilość mąki krupczatki i oliwy z oliwek rozsmarowując na calej powierzchni. Na tak przygotowaną formę kładziemy nasze ciasto pozostawiając z każdej strony po 2 cm. Na obrzeżach formy rozsypujemy ser żółty, następnie dwu centymetrowy naddatek ciasta  zawijamy do środka zakrywając ser. Należy dobrze przycisnąć brzegi  ciasta do placka, żeby ser nie wypłynął. Tak przygotowane ciasto jest dość cienkie, a boki grube, wypełnione serem. Na cieście rozsmarowujemy dość cienką warstwę przygotowanego wcześniej sosu, posypujemy oregano i startą mozzarellą i układamy odpowiednio wybrane przez nas składniki. Wierzch posypujemy odrobiną sera żółtego i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 220 oC na najniższy poziom. Pieczemy przez ok. 15 min








wtorek, 11 grudnia 2012

Kaczka dziwaczka

Pieczona kaczka w sosie borówkowym







Składniki:
połowa kaczki
1 pomarańcza
1 kwaśne jabłko
1 cytryna
250 ml soku jabłkowego
miód
przyprawa vegeta
sól
pieprz
mała główka czosnku
1 cebula
200 ml czerwonego wina
goździki
1 łyzeczka cynamon
dżem borówkowy(3 duże łyżkii)
majeranek
3 liście laurowe
5 ziarna ziela angielskiego


Przygotowanie:

       Kaczkę oczyszczamy ze wszystkich błon ( nie wyrzucamy tłuszczu). Nacieramy ją solą, pieprzem, vegetą,majerankiem i miodem, wstawiamy do lodówki na 24 h.
       Po upłynięciu danego czasu wyciągamy kaczkę i obsmażamy na patelni z każdej strony na złoty kolor. Przekładamy do naczynia żaroodpornego lub brytwanny, polewając resztą marynaty w której się moczyła. Naokoło niej układamy nieobrany pokrojony na drobniejsze kawałki czosnek wraz z łupinami, pokrojoną w piórka cebulę. Wkładamy do zimnego piekarnika, który nastawiamy na 160o  na 15-20  min. Następnie naczynie wyjmujemy i dodajemy naokoło kaczki pokrojone na 8 części jabłko, 1 ćwiartkę pomarańczy, 5 goździków,pokrojoną na ćwiartki cytrynę. 
       Przygotowujemy zalewę do kaczki: do miseczki z reszty pomarańczy wyciskamy sok, dodajemy sok jabłkowy (najlepiej z miąższem), cynamon, liście laurowe, ziele angielskie. Powstałą miesznką zalewamy kaczkę i wkładamy do piekarnika na ok. godzinę cały czas podlewając kaczkę powstałym sosem.
       Po upływie tego czasu kaczkę podlewamy winem i wstawiamy ponownie do piekarnika na 10 min pamiętając cały czas o podlewaniu powstającym sosem( bardzo ważne!)
       Następnie kaczkę należy przewrócić na druga stronę i piec jeszcze przez 30 min ( podlewając cały czas powstającym sosem).
      Po 30 min ponownie przewracamy kaczkę,temperature piekarnika zwiękaszamy do 200o  i pieczemy kaczkę przez kolejne 30 min polewając ją powstającym sosem.
       Wyjmujemy kaczkę i odkładamy, a sos który się utworzył przelewamy i przecadzamy do rondelka. Pozbywamy się nadmiaru tłuszczu za pomocą łyżki. Redukujemy na ogniu przez około 4 min a następnie dorzucamy dżem borówkowy potem zmiejszamy ogień i gotujemy dalej przez około 3 min i blenderujemy na gładką masę. Doprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy z ognia.
       
Podanie:
      Na talerz wylewamy sos, na to kładziemy pokrojone, wybrane przez nas kawałki kaczki. Podajemy z ziemniakami lub kluseczkami. 




















poniedziałek, 10 grudnia 2012

Krewetki w innym wydaniu

Tajska zupa krewetkowa






Składniki:

ok 400 - 500 g krewetek tygrysich (razem z pancerzami!)
rosół drobiowy
1 limonka 
starty imbir
kolendra świeża
1 marchewka 
grzyby mun 
makaron chiński (szeroki) 
małe papryczki chilli (czerwone) 2-3 po usunięciu nasion
suszona trawa cytrynowa
2 łyżki pasty chilii ( tom yum paste)
1 czerwona papryka (nieduża)
2 pomidory bez skórki po usunięciu nasion
2 dymki
1 łyżka cukru
1 łyżka sosu rybnego 
165 ml mleczka kokosowego
świeża konendra



       Na początku należy ugotować  wywar (najlepiej rosół drobiowy). Potem obrać krewetki z pancerzy i pozbawić głów, pozostawiając ogonki (efekt dekoracyjny) i pozbyć się przewodu pokarmowego. Nastepnie wrzucić głowy, nożki i pancerze krewetek do wywaru drobiowego i gotować ok. 15 min aby wydobyć smak krewetek. Po upływie tego czacu przecedzić i odstawić. Wywar jest gotowy.
       Obrane krewetki, oczyszczone i umyte przechowujemy w lodowce. W między czasie moczymy w wodzie kilka grzybów mun (nie przesadzić z nimi, ponieważ jak sie namoczą to wielokrotnie zwiększają swoje rozmiary). Obieramy marchewke i kroimy na bardzo cienkie talarki. Paprykę obieramy ze skórki i kroimy w bardzo cienkie paski, nastepnie te paski jeszcze na poł. Wywar wstawiamy na gaz i dodajemy 2 łyżki pasty chilii (można dać więcej, lecz wtedy zupa bedzie ostra, należy jednak uważać żeby nie zabić tą pastą smaku krewetek), dodajemy pokrojone w bardzo cieniutkie paseczki grzyby mun,marchewkę,  posiekaną dymkę i gotujemy. Ścieramy skórkę z limonki i również dodajemy. Dorzucamy starty imbir ( kostka 2-3 cm). Trawę cytrynową,jeżeli jest ona suszona kroimy na bardzo, bardzo drobne kawałki. Nastepnie dodajemy posiekaną paprykę, pokrojone pomidory, (lub pomidory w puszcze pokrojone) i sos rybny, cukier, sok z limonki, gotujemy. Doprawiamy jeżeli istnieje taka osobista potrzeba. Wrzucamy posiekaną swieżą kolendrę i krewetki. Gotujemy dość krótko, żeby krewetki sie nie rozgotowały. Na końcu odajemy mleczko kokosowe, gotujemy 2 min i gotowe. 
       Podajemy z makaronem i plastrami limonki.

piątek, 7 grudnia 2012

Naleśniki

Naleśniki ze szpinakiem z sosem z sera pleśniowego i chilli





Składniki:
8 naleśników
farsz szpinakowy
sos pleśniowy
sos chilli
ser żółty
natka pietruszki

Ciasto naleśnikowe ( 8 placków):
ok. 300 g mąki pszennej
1 jajko
szczypta soli
4 łyżki oleju
200 ml mleka
woda do uzupełnienia, gdy ciasto jest zbyt gęste

Farsz szpinakowy:
450 g zamrożonego szpinaku
0,5 cebuli
2 ząbki czosnku
5 łyżek sosu pleśniowego *
sól
pieprz
vegeta

Sos pleśniowy*:
150 g sera pleśniowego niebieskiego typu lazur
300 ml słodkiej śmietanki 30%
80 ml gęstej śmietany 18%
100 ml wina białego wytrawnego/półwytrawnego
pieprz
szczypta soli

Sos chilli:
puszka pomidorów bez skórki w zalewie
250 ml soku jabłkowego
3 małe czerwone papryczki chilli (mogą być z zalewy)
pieprz
sól

Przygotowanie:

Naleśniki:
Wszystkie składniki na naleśniki wsypujemy do miski i łączymy ze sobą za pomocą miksera do uzyskania jednolitej masy. Na patelni rozgrzewamy odrobinę tłuszczu i smażymy naleśniki.

Sos chilli:
Do rondelka wlewamy sok jakbłkowy, pomidory z puszki wraz z zalewą oraz papryczki chilli, wszystko gotujemy przez ok. 20 min. Zawartość rondelka należy zblenderować, po czym nadal gotować przez kilka minut, w celu uzyskania odpowiedniej gęstości. Pod koniec gotowania przyprawiamy solą i pieprzem.

Sos pleśniowy:
 W rondelku na rozgrzane masło wrzucamy pokrojony w drobne kawałki ser pleśniowy. Cały czas mieszając. Po ok. 3 min dolewamy wino. Po kolejnych 2 min dolewamy śmietanę 30% i 18%. Całość gotujemy jeszcze przez 3 min w między czasie doprawiając. Potem odstawiamy z palnika.

Farsz szpinakowy:

Rozmrożony szpinak przecedzamy na sicie, w celu pozbycia się cieczy. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i wrzucamy bardzo drobno posiekaną cebulę i czosnek. Smażymy na złoty kolor. Dorzucamy szpinak, zmniejszamy ogień i całość smażymy przez 5 min. Dodajemy sos pleśniowy, doprawiamy solą pieprzem i vegetą. Mieszamy i dusimy jeszcze przez 2-3 min.

Podanie:
Na całej powierzchni naleśnika rozsmarowujemy cienką warstwę szpinaku, zawijamy.  Na wierzch kładziemy 2 plastry sera żółtego i wkładamy do mikrofali az ser się roztopi. Następnie polewamy sosem pleśniowym i odrobiną sosu chilli. Wszystko posypujemy pietruszką.











czwartek, 6 grudnia 2012

Cygańskie rytmy


Placek po cygańsku



Składniki na gulasz (dla 4 osób):
400 g łopatki wieprzowej (ewentualnie wieprzowiny do gulaszu)
czerwona papryka konserwowa w paskach
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
200 g pieczarek
papryka słodka
przyprawy(wegeta, liść laurowy, ziele
angielskie, sól, pieprz,  papryka ostra,
papryka słodka)
bulion mięsny (może być z kostki)
1,5 łyżki koncentratu pomidorowego
mąka ( do zagęszczenia)

Składniki na placek:
6 dużych ziemniaków
4 jajka
ok.150g mąka pszenna
1 duża cebula (lub 2 mniejsze)
sól, pieprz
śmietana
pietruszka

Przygotowanie gulaszu:
Mięso kroimy na kostę i podsmażamy z każdej strony. Po usmażeniu przerzucamy je do garnka, a na pozostałym na patelni tłuszczu podsmażamy cebulę, posiekany drobno czosnek i pokrojone na ćwiarki pieczarki. Dodajemy to wszystko do mięsa w garnku, dosypując ziele angielskie (ok.5 ziaren) oraz 2 liście laurowe. Zalewamy bulionem mięsnym 3 cm nad poziom mięsa i gotujemy( w razie wygotowania się bulionu, należy go dolać). Gdy mięso trochę zmięknie(po ok.40 min) dodajemy paprykę konserwową w paskach wraz z zalewą. Przyprawiamy papryką słodką i ostrą w proszku, wegetą, pieprzem i solą. Gotujemy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając jeszcze przez ok.15 min. Pod koniec gotowania dodajemy 1,5 łyżki koncentratu pomidorowego. Całość lekko zagęszczamy mąką. Gotujemy jeszcze przez 3 minuty, po czym zdejmujemy z ognia.

Placki:
Ziemniaki obieramy i trzemy na tarce z grubymi oczkami. Dodajemy całe jajka, makę oraz sporą ilośc soli i pieprzu. Wszystko mieszamy. Smażymy placki o grubości 1 cm na sredniej pateli wypełniając całą jej powierzchnię(średnica 20-25cm).Musimy uważać, placek powinien smażyć się tylko jeden raz na każdej ze stron! Unikniemy wtedy połamania naszego placka (po 5 min na każdej stronie)

Podanie:
Na placek wykładamy gulasz a następnie placek zginamy na pół. Na wierzch kładziemy łyżkę śmietany i wszystko posypujemy pietruszką.






Pierwsze posty za płoty!

WitaMY

Pierwsze posty za płoty!
Jest to w zasadzie Nasz pierwszy w życiu blog.  Stworzyliśmy go w celu podzielenia się z Wami przepisami: słodkimi, ostrymi, wymyślnymi a czasami prostymi ale smacznymi.  Jeszcze nie bardzo umiemy wszytko "poustawiać" na stronie tak jak byśmy tego chcieli, ale z czasem się nauczymy :D Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu, zamieszczane tutaj, pomysły kulinarne Przemka.

Obiad jak u mamy

Pieczeń wieprzowa w sosie grzybowym z opiekanymi ziemniakami i surówką z buraka i ananasa


Składniki (dla 4 osób):
800g szynki wieprzowej
0,5kg ziemniaków
przyprawy (sól, pieprz, wegeta, przyprawa do mięs,
papryka czerwona słodka, zioła prowansalskie,
koperek, pietruszka)
4 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
2 łyżki musztardy miodowej

Sos grzybowy:
ok.150g suszonych grzybów
300-400 ml bulionu wołowego ( może być z kostki)
mąka ( do zagęszczenia)

Surówka:
2 buraki
3 plastry ananasa z puszki
koperek i pietruszka
1 łyżeczka cukru
50 ml octu
pieprz


Marynata do mięsa:

Oczyszczone mięso wkładamy do miski, następnie przyprawiamy: solą, pieprzem, wegetą, przyprawą do mięs, drobno pokrojonym czosnkiem, papryką czerwoną słodką w proszku, ziołami prowansalskimi, koperkiem, pietruszką, na koniec dodajemy musztardę miodową i oliwę z oliwek. Marynatę wcieramy w mięso. Tak zamarynowane mieso owijamy w folię spożywczą na kształt cukierka i wkładamy na 2 h do lodówki.


Surówka:
Gotujemy buraki do miękkości (uwaga! nie można ich rozgotować), pod koniec gotowania dodajemy ocet. Gdy buraki wystygnął trzemy je na tarce z dużymi oczkami. Kroimy ananasa w drobną kostkę. Tak przygotowane składniki łączymy ze sobą dodając cukier, pieprz,koperek i pietruszkę. Odkładamy gotową surówkę do lodówki.

Mięso:
Zamarynowane mięso obsmażamy na złoty kolor z każdej ze stron. Tak przygotowane mięso wkładamy do nagrzanego wcześniej piekarnika ( 190o C) . Pieczemy do momentu miękkości polewając od czasu do czasu powstającym sosem.


Sos grzybowy:
Suszone grzyby zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu przez 30-40 min. Następnie do bulionu wołowego dodajemy wodę z przecedzonych grzybów. Grzyby natomiast drobno kroimy i dodajemy do gotującego się wywaru. Gotujemy do momentu uzyskania odpowiedniej gęstości, przyprawiamy i zagęszczamy mąką.


Ziemniaki:
Gotujemy ziemniaki w mundurkach. Po ostygnięciu kroimy w krążki o grubości 1 cm. Blachę do pieczenia polewamy oliwą z oliwek, na to kładzeimy pokrojone ziemniaki, posypujemy je solą,pieprzem, przyprawą do ziemniaków lub ziołami prowansalskimi i ponownie polewamy oliwą z oliwek. Wkładamy na 20-30min do nagrzanego piekarnika( 220o C). W połowie pieczenia wyciągamy blachę, przekładamy ziemniaki i przyprawiamy z drugiej strony.



Krewetkowo


Grillowane krewetki z salsą paprykową




Składniki:
300- 400g oczyszczonych krewetek tygrysich
bagietka
zioła prowansalskie
oliwa z oliwek

Marynata:
 3 ząbki czosnku
sok z cytryny
oliwa z oliwek
1łyżeczka słodkiej papryki

Salsa:
mała czerwona papryka
2 szalotki (cebule dymki)
1  płaska łyżeczka cukru
1 płaska  łyżeczka soli
pieprz
1 łyżeczka białego octu winnego
świeża bazylia
oliwa z oliwek

Wykonanie:
1.       Przygotowanie marynaty: pokroić bardzo drobno ząbki czosnku, dodać sok z cytryny, oliwę z oliwek, paprykę słodką i wszystko razem wymieszać.
2.      Czyścimy krewetki  lub kupujemy wyczyszczone.  Łączymy z wcześniej przygotowaną marynatą, mieszamy, wkładamy na 30min do lodówki.
3.      Przygotowanie salsy: paprykę oczyszczamy z gniazd nasiennych, kroimy na cienkie paski, następnie na bardzo drobną kostkę.  Szalotki kroimy również w bardzo drobną kostkę. Siekamy bazylię. Łączymy wszystkie składniki w miseczce dodając cukier, sól, pieprz, ocet winny oraz oliwę z oliwek. 
4.      Krewetki nabijamy na patyczki do szaszłyków (3 – 4 na jednym patyku). Smażymy na patelni grillowej lub grillu z każdej strony po ok.2-3 min.
5.      Przygotowanie bagietek:bułkę kroimy w krążki o grubości 3 cm, polewamy oliwą i posypujemy ziołami prowansalskimi. Piekarnik rozgrzewamy do 150oC wsadzamy bagietki na 3-4 min.
Na talerzu układamy bagietki (jedna obok drugiej), układamy nań krewetki, nie zdejmując ich z patyczków. Polewamy naokoło salsą.